KANSAS OFFICE of
  REVISOR of STATUTES

  

Home >> Statutes >> Back


Click to open printable format in new window.Printable Format
 | Next

13-13a06. Board members appointed by governor; terms of office. (a) On the effective date of this act, the governor shall appoint two members of the board of regents as successors to two of the members who were appointed by the board of education of the school district in which the municipal university is located prior to the effective date of this act. The term of the member appointed to serve for a term expiring June 30, 1982, shall expire on the effective date of this act. The successor member shall serve for a term expiring June 30, 1983. The successor member to the member whose term expired June 30, 1981, shall serve for a term expiring June 30, 1984. The terms of the members appointed by the board of education prior to the effective date of this act to serve for terms expiring June 30, 1983, and June 30, 1984, respectively, shall expire June 30, 1982. On July 1, 1982, the governor shall appoint one successor member to serve for a term expiring June 30, 1986. The regent position held by the other member shall lapse. Upon the expiration of the terms of the three members first appointed by the governor after the effective date of this act, each successor member shall be appointed and hold office for a term of four years and until a successor has been appointed and qualified.

(b) Whenever the taxing district of the municipal university has been extended to include the entire territory of the county in which the university is located, the board of county commissioners shall meet and appoint one member to the board of regents of the municipal university to serve for a term of four years. Upon the expiration of the term of the first member appointed by the governor, the board of county commissioners shall meet and appoint a successor thereto. Such succeeding member shall be appointed for a term of four years. Upon the expiration of the terms of the remaining members, succeeding members shall be appointed for a term of four years and until a successor has been duly appointed and qualified.

History: L. 1925, ch. 111, § 6; L. 1965, ch. 420, § 24; L. 1976, ch. 87, § 6; L. 1981, ch. 83, § 4; July 1.


 | Next

NEW
2020 Amended and Repealed Statutes

2020 SPECIAL SESSION
Information for Special Session 2020

LEGISLATIVE COORDINATING COUNCIL
3/24/2020 Meeting Notice Agenda
3/27/2020 Meeting Notice Agenda
3/29/2020 Meeting Notice Agenda
4/2/2020 Meeting Notice Agenda
4/8/2020 Meeting Notice Agenda
4/13/2020 Meeting Notice - Cancelled
4/22/2020 Meeting Notice Agenda
5/6/2020 Meeting Notice Agenda
3/29/2020 Covid-19 Map
LCC Policies

REVISOR OF STATUTES
2020 Interim Committee Assignments
2020
Chapter 72 Statute Transfer List
Kansas School Equity & Enhancement Act
Gannon v. State
General Information, Legal Analysis & Research
2019 Amended & Repealed Statutes
2018 Amended & Repealed Statutes
2017 Amended & Repealed Statutes
2016 Amended & Repealed Statutes
2015 Amended & Repealed Statutes
2014 Amended & Repealed Statutes
2013 Amended & Repealed Statutes

USEFUL LINKS
Session Laws

 OTHER LEGISLATIVE SITES
Kansas Legislature
Administrative Services
Division of Post Audit
Research Department